0 Lekki :: Warsztaty "Fotografia od podstaw"


Warsztaty "Fotografia od podstaw"

Napisany przez Dariusz dnia: 30.03.2012

W sobotę, 24 marca 2012r. udało nam się zrealizować pierwsze w tym sezonie warsztaty fotograficzne w Bielskim Studio Fotografii Łukasza Masłowskiego. Częścią organizacyjną zajął się Łukasz - ja byłem od spraw merytorycznych. Siedmioro uczestników przez około 10 godzin zgłębiało tajniki fotografii.

Pierwsze 5 godzin przeznaczyliśmy na teorię - bardzo mało czasu aby powiedzieć o wszystkim, ale wystarczająco, by zaszczepić chęć indywidualnego wgłębiania się w omawiane tematy. Starałem się przekazać nie tylko "suchą" teorię, ale również na bieżąco pokazywać omawiane zagadnienia na przykładach - zarówno w formie praktycznej (z aparatem w ręku) jak i w formie slajdów czy animacji komputerowych. Jako, że żyję fotografią, mógłbym rozwijać szczegółowo każdy omawiany temat, jednak nieubłagany czas pozwolił jedynie na liźnięcie zagadnień. Po krótkiej przerwie kanapkowo - herbacianej przystąpiliśmy do części praktycznej.

Jako że portret fotograficzny jest mi szczególnie bliski postanowiłem praktykę oprzeć właśnie na nim. Kolejne więc cztery godziny Uczestnicy mieli możliwość spróbowania swoich sił w fotografii portretowej. Pogoda dopisała idealnie, więc tą część przeprowadziliśmy w plenerze. Pozowała Angelika Brzezicka - piękna fotomodelka z Żywca, a do sesji przygotowali ją Alexandra Damek (wizaż) i Mateusz Jarek (fryzura) - jeszcze raz bardzo dziękuję za współpracę. Każdy z uczestników miał wystarczająco dużo czasu aby w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę teoretyczną i mimo, że zastrzyk wiedzy był spory i podany w bardzo krótkim czasie, to efekty zdjęć plenerowych są w moim odczuciu bardzo zadowalające.

Ostatnim punktem programu było omówienie wykonanych zdjęć, oraz luźne rozmowy na temat fotografii. Warsztaty można chyba zaliczyć do udanych, co potwierdzili po zakończeniu praktycznie wszyscy uczestnicy. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko życzyć sukcesów w świecie fotografii i zaprosić na kolejne edycje zarówno dla początkujących jak i dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Zapraszam do śledzenie mojego bloga oraz wpisów na Facebooku - będziemy informować o terminach i tematach kolejnych szkoleń.

Zapraszam do galerii kilku wykonanych przeze mnie w tym dniu zdjęć, galerii backstage (dzięki Łukasz) oraz galerii uczestników warsztatów.